Teva v boji proti falzifikátom na trhu s liekmi zavádza nový 2D čiarový kód

Falošné lieky pravdepodobne tvoria najvačšiu časť celosvetového obchodu s falošným tovarom, prostredníctvom ktorého získava organizovaný zločin každoročne miliardy dolárov. 01

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že výnosy z falšovaných liekov dosahujú takmer 200 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 10 až 15 percent celosvetového farmaceutického obchodu. Falošné liečivá sa predávajú na čiernom trhu cez internet a v niektorých prípadoch sú dokonca podávané pacientom ako lieky na predpis.02

Každý rok zapríčinia falošné lieky na celom svete tisíce úmrtí, mnoho ľudí paralyzujú a spôsobia im veľmi vážne zdravotné problémy, pretože môžu byť kontaminované alebo s vypršanou záručnou lehotou. 03

V snahe zjednotiť boj proti falošným liekom predstavila Teva revolučný 2D čiarový kód, ktorý by mohol urýchliť ich koniec. Vynaložením viac ako 100 miliónov dolárov ročne vytvorila Teva novú serializačnú techniku, ktorá zabezpečí autenticitu produktov, prinesie viac pokoja obchodníkom aj spotrebiteľom a obmedzí nelegálne zisky zločincom.

S ohľadom na skutočnosť, že rozsah zneužívania falošných liečiv celosvetovo rastie, pristúpila spoločnosť Teva k ďalšiemu opatreniu na sťaženie falšovania svojich liekov. Na 326 baliacich linkách zaviedla nový 2D čiarový kód s príslušným globálnym identifikačným číslom.

Projekt spoločnosti Teva na závádzanie nových čiarových kódov riadi programová manažérka Galit Meyranová, ktorá stojí na jej čele od roku 2015. Meyranová si myslí, že čiarový kód pomôže posilniť dôveru pacientov v produkty, ktoré užívajú: „Tento malý čiarový kód má obrovský dopad na zdravie pacienta a plní prísľub našej značky. Spotrebiteľ si vďaka nemu môže byť istý, že má originálny výrobok, a že sa mu nik nesnaží predať falošný liek.“

Farmaceutický priemysel v boji proti falšovaniu liekov dlhodobo kladie dôraz na sledovateľnosť, ale ani to nezabránilo zločincom vo výrobe a úspešnom predaji falošných liečiv. Falošní výrobcovia falšujú všetky typy liekov, od liečivých prípravkov proti AIDS až po antimalariká. Podľa odhadov WHO je jeden z desiatich liečivých prípravkov v nízko a stredne príjmových krajinách neštardandný alebo falšovaný. 04

Meyranová, ktorá na realizácii projektu spolupracovala so stovkami zamestnancov v 38 pobočkách spoločnosti Teva na celom svete, vysvetľuje: „V spoločnosti Teva nemôžeme zabrániť výrobe týchto produktov a ich uvedeniu na trh. Zavádzame však rozličné opatrenia, aby sme zistili, že pacienti a lekárnici si budú môcť overiť, či liek, ktorý majú, je originálnym výrobkom spoločnosti Teva.“

Spoločnosť Teva v posledných rokoch spolupracuje s vládami a colnými orgánmi na celom svete a snaží sa zastaviť dodávky falošných liečivých prípravkov. V roku 2013 pomohla odhaliť sofistikovanú falšovateľskú operáciu potom, ako si jeden pacient v Nemecku všimol pravopisné chyby na balení liekov a kontaktoval firmu. Teva v reakcii na jeho upozornenie zakúpila tieto podozrivé produky, aby ich mohla otestovať vo svojich laboratóriach. Zistila, že aj keď tento liečivý prípravok obsahuje pravé farmaceutické prísady, v rozpore s tvrdením uvedeným na obale ho nevyrobila spoločnosť Teva.

V boji s rastúcou hrozbou falošných liekov pri zavádzaní regulačných opatrení spoločnosť Teva mení obaly na miliardach tabletách a kapsúl vyrábaných každý rok tak, aby na nich bol ako novinka uvedený už zmienený 2D čiarový kód. V spoločnosti Teva je to prvýkrát, keď na jedinom projekte spolupracoval taký veľký počet oddelení v súčinnosti s globálnymi a miestnymi tímami na celom svete.

Meyranová ako bývalá špecialistka na riziká v oblasti informačných technológií, ktorá v spoločnosti Teva pôsobí šesť rokov, dodáva, že projekt je výsledkom dlhodobej spolupráce medzi desiatkami oddelení. „Na tomto projekte sa podieľali pracovníci z celého sveta vrátane grafických oddelení, nákupu, dodávateľského reťazca, balenia a mnohých manažérov. Je to významný globálny program spoločnosti, ktorý bude mať vplyv na všetky oblasti našej práce. Je veľkým úspechom, že sa na spolupráci podieľalo toľko rôznych oddelení, ktoré sa navzájom podelili o svoje znalosti. Podobne ako vo filharmonickom orchestri - všetci hudobníci hrajúci na najrôznejších nástrojoch musia pracovať úplne koordinovane a presne, aby bol výsledný produkt čistý a kvalitný. Bolo to náročné, ale som hrdá na tím, ktorý všetko dokázal realizovať.“

V minulosti nebolo vo vyspelých krajinách ako USA alebo západná Európa falšovanie liekov veľmi rozšírené. Až s rozvojom internetu, ktorý mnohí spotrebitelia teraz využívajú na nákup lacných liekov, sa objavujú príklady falošných liečiv na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že podiel falošných liečiv môže v Afrike a v niektorých oblastiach Ázie a Latinskej Ameriky dosahovať 20 až 30 percent. Predaj falošných liekov negatívne ovplyvňuje život v krajinách tretieho sveta a v stále významnejšej miere je zaznamenávaný aj na vysokoregulovaných trhoch USA a EU. 05

Ako nástroj boja proti obrovským škodám spôsobeným užívaním falošných liekov predstavila v roku 2014 Americká agentúra pre potraviny a liečivá (FDA) plán na zavedenie predpisov, ktoré zabezpečili, že od novembra 2018 je každá uzavierateľná jednotka serializovaná. Európska únia ide v jej šľapajach a serializáciu zavádza od februára 2019. Ruská federácia hodlá spustiť podobnú reguláciu od januára 2020.


Zdroje:

  1. Back to contents.
  2. Back to contents.
  3. Back to contents.
  4. Back to contents.
  5. Back to contents.

Zdieľať túto stránku na:

Mohlo by vás zaujímať aj...

Predstavujeme víťazné iniciatívy ocenené v programe Zdravie s ľudskou tvárou 2024!

Predstavujeme víťazné iniciatívy ocenené v programe Zdravie s ľudskou tvárou 2024!

Zdravie s ľudskou tvárou: Získajte ocenenie pre iniciatívy, ktoré sa starajú srdcom!

Zdravie s ľudskou tvárou: Získajte ocenenie pre iniciatívy, ktoré sa starajú srdcom!

Teva ČR bola vyhlásená za najatraktívnejšieho zamestnávateľa v roku 2023 v kategórii farmácie a zdra...

Teva ČR bola vyhlásená za najatraktívnejšieho zamestnávateľa v roku 2023 v kategórii farmácie a zdravotníctva

Oznam k dočasnému výpadku Ophthalmo-Septonex

Oznam k dočasnému výpadku Ophthalmo-Septonex

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Správy o pokroku ESG za rok 2021